Co to jest perlator? Jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Dzięki perlatorowi do kranów i prysznica oszczędzasz zużycie wody. Czy warto go zainstalować?

Perlator to niewielkie i stosunkowo tanie urządzenie, które pozwoli na mniejsze zużycie wody. W konsekwencji jest to sposób na oszczędzanie. Warto więc sprawdzić, co to jest perlator w baterii, jak działa oraz jaka jest najważniejsza funkcja perlatora. Ile wody można zaoszczędzić po jego instalacji? Czy redukcja strumienia wody będzie bardzo odczuwalna? Jak powinien wyglądać wybór odpowiedniego perlatora? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Co to jest perlator do kranu? Czy warto go kupić?

Ten poradnik warto zacząć od podstawowego pytania – jeśli chodzi o perlator do kranu – co to jest za sposób na oszczędzanie? Perlator do baterii to niewielkie urządzenie montowane na wylewce baterii, które w znacznym stopniu pozwala na mniejsze zużycie wody poprzez mieszanie powietrza z wodą, a co za tym idzie – niższe rachunki. To bardzo praktyczne i przydatne rozwiązanie szczególnie w domach, w których są dzieci – maluchom trudno upilnować zakręcanie wody np. podczas mycia zębów, a dzięki perlatorowi możemy znacznie ograniczyć jej marnowanie. Dodatkowym plusem perlatora oszczędzającego wodę jest zapobieganie rozchlapywaniu strumienia na boki.

Woda jest niezbędna do życia, jednak w wielu miejscach na świecie wciąż jej brakuje. Powinniśmy więc dokładać wszelkich starań, by ją oszczędzać. Prostym i tanim sposobem na ograniczenie zużycia wody może być zamontowanie perlatora. Bez względu na to, czy w Twojej kuchni jest bateria kuchenna ścienna, bateria kuchenna stojąca czy podokienna – z powodzeniem możesz w niej zamontować to urządzenie. Niewielkim nakładem finansowym możesz więc zyskać sporą oszczędność wody oraz mniejsze rachunki związane z jej ogrzewaniem i odprowadzeniem ścieków.

Jak działa perlator do baterii kuchennej lub łazienkowej?

Perlatory to akcesoria do baterii różnego typu. Można je podzielić na kilka rodzajów. Ze względu na sposób działania możemy rozdzielić perlatory na napowietrzające oraz takie, które tworzą strumień igiełkowy. Zadaniem perlatorów napowietrzających jest – jak sama nazwa wskazuje – napowietrzanie wody. System działania polega na wytworzeniu podciśnienia w strumieniu wody. Drobna siatka zastosowana w tych urządzeniach powoduje zasysanie powietrza i mieszanie go z wodą. Dzięki temu ciśnienie i objętość wody wydają się większe, mimo że naprawdę wypływa jej mniej, co pozwala zaoszczędzić nie tylko wodę, lecz także pieniądze.

Perlatory, które tworzą strumień igiełkowy, ograniczają zużycie wody nie poprzez napowietrzanie jej, lecz zwiększając ciśnienie strumienia wypływającego przez wąskie otwory sitka do kranu. Wyprofilowane sitko zastosowane w tego typu perlatorach umożliwia ukierunkowanie strumienia wody bez jej rozchlapywania. Zastosowanie perlatora tego typu daje wyjątkowy efekt – z łatwością można zauważyć puste miejsca pomiędzy pojedynczymi strużkami, więc wypływająca woda rzeczywiście przypomina cienkie igiełki.

W przypadku perlatora kuchennego warto zwrócić uwagę na model z przegubem kulowym, który umożliwi skierowanie strumienia w konkretne miejsce – to szczególnie przydatne w przypadku mycia naczyń lub płukaniu np. warzyw. Co istotne – zarówno baterie umywalkowe, jak i nowoczesne baterie kuchenne, np. bateria kuchenna Grohe, bateria kuchenna Franke, czy bateria kuchenna Ferro, najczęściej są już wyposażone w perlatory.

Ile wody można zaoszczędzić montując perlator do baterii kuchennej?

Wiesz już, co to jest perlator, czyli końcówka do kranu, która jest sposobem, jak oszczędzać wodę. Decydując się na montaż perlatora w baterii kuchennej, często zastanawiamy się również, czy faktycznie pozwoli on na oszczędność wody, a jeśli tak – to na jak dużą? Podgrzewanie wody i jej nadmierne zużycie mogą generować wysokie rachunki. Perlator pozwala na zmniejszenie kosztów od 30% aż do 65%. W bateriach bez perlatorów przepływ wody może wynosić nawet 13 litrów na minutę, a perlator z regulacją przepływu może ograniczyć go do około 5-6 litrów na minutę. To optymalne rozwiązanie w bateriach kuchennych, w których strumień nie może być zbyt słaby.

Polecane baterie umywalkowe

Ceny i rodzaje perlatorów do wody

Przejdźmy teraz do konkretnych typów perlatorów. Jaka może być nakładka na kran? Rodzaje perlatorów możemy podzielić na trzy grupy, różniące się sposobem działania (napowietrzające i tworzące strumień igiełkowy), montażu i materiałami, z jakich zostały wykonane (metalowe, silikonowe, plastikowe oraz z mosiądzu). Materiał zastosowany do produkcji perlatora ma wpływ na jego jakość, a co za tym idzie – cenę. Najtańsze modele możesz kupić już za kilka złotych, jednak często jest to pozorna oszczędność, ponieważ szybko się zużywają i są najmniej skuteczne (np. perlatory wykonane z plastiku).

Perlatory metalowe są narażone na korozję i osady z kamienia, przez co wymagają częstszego czyszczenia. Warto więc wybrać droższy model, wykonany z metalu, który jest odporny na rdzę. Niedawno na rynku pojawiły się także perlatory silikonowe – ich niewątpliwym plusem jest fakt, że nie osadza się na nich kamień, dzięki czemu ich czyszczenie jest szybkie i łatwe. Najdroższe i zarazem najbardziej trwałe są perlatory wykonane z mosiądzu. Dzięki wysokiej odporności na korozję posłużą wiele lat.

Przy podziale perlatorów ze względu na sposób montażu wyróżnić możemy modele z gwintem zewnętrznym oraz gwintem wewnętrznym. Perlator z gwintem wewnętrznym pasuje do większości baterii łazienkowych starego typu. Należy go nakręcić na zewnątrz wylewki. Perlator z gwintem zewnętrznym stosuje się do nowszych modeli baterii (zarówno umywalkowych, jak i kuchennych), w których wylewka ma gwint wewnętrzny – wkręca się go wewnątrz wylewki.

Jak wyczyścić perlator?

Wybierając perlator do wody, warto kierować się nie tylko jego ceną, lecz także materiałem, z jakiego jest wykonany – co ma wpływ na sposób oraz częstotliwość jego czyszczenia. Przy nagromadzonym kamieniu wystarczy Ci szczoteczka do zębów (czyszczenie perlatora silikonowego) lub gorąca woda z octem – przy perlatorze metalowym. Najłatwiejsze do utrzymania w czystości są perlatory na kran, które można rozłożyć na części. Warto zwracać na to szczególną uwagę przed zakupem, jeśli zależy nam na jak najdłuższej żywotności i sprawności tego urządzenia.

W przypadku każdego perlatora do kranu kuchennego, baterii wannowej czy prysznica należy regularnie sprawdzać czystość sitka, szczególnie jeśli mamy twardą wodę, gdyż brud i osad z kamienia mogą zmniejszyć jej przepływ. Również niedokładne czyszczenie sitka lub jego całkowite zaniechanie mogą przyczynić się do szybszego zniszczenia perlatora. Co ważne – aby wyczyścić sitko, nie musisz demontować całej baterii, wystarczy zdjęcie samego perlatora na kran. Jeśli więc zauważysz problemy ze strumieniem wody – sprawdź, czy sitko w Twoim perlatorze nie wymaga czyszczenia. Przy właściwym użytkowaniu i dbaniu o nakładkę na kran perlator posłuży przez wiele lat i przyczyni się do skutecznego oszczędzania wody. Mamy nadzieję, że wiesz już doskonale, co to jest perlator oraz do czego służy.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.